Klub „Spirala” oraz Ośrodek Działań Artystycznych znany niegdyś jako „Galeria Off” w dniach 17-19. 12. 2010 zorganizowały  pierwszą w Piotrkowie tak zwaną  Grudniową Zadymę Artystyczną. W budynku galerii przy ulicy Dąbrowskiego 5, 12 listopada br. reaktywowany został projekt znanego polskiego artysty performance Ryszarda Piegzy zatytułowany „AMBALANGUA Krąg Współistnienia”  instalacja-foto-video-performance-muzyka. W ramach odświeżenia tego projektu, z pomysłu pana Piotra Gajdy i pana Gordiana Pieca przygotowana została Grudniowa Zadyma. Nasza szkoła mocno powiązana była i jest z tym projektem, między innymi ze względu na to, że przewodniczący naszej szkoły Maciek Neneman był jednym z głównych organizatorów imprezy, a  uczestnikami w ogromnej większości byli uczniowie, a nawet nauczyciele naszego liceum;).

Głównym założeniem całej imprezy było pokazanie ludzi  o typowych czy nietypowych zainteresowaniach. Jak mówił Maciek, poszukiwani byli ludzie, którzy – „robią coś innego, coś ciekawego, cokolwiek co chcieliby zaprezentować, robią coś artystycznie, po swojemu, inaczej, nieschematycznie”. Pan Piotr Gajda chciał dać młodym piotrkowianom szansę, aby nawet małej publiczności pokazać co robią dobrze i co wypełnia ich wolny czas.

I tak za namową Maćka i paru jego znajomych najpierw mała, potem troszkę większa grupka młodych artystów zebrała się 17 grudnia o godzinie 18.00 w galerii. Najpierw nasz przewodniczący przedstawił zgromadzonym ideę całego działania i przybliżył założenia „Kręgu Współistnienia”. Moim zdaniem, można byłoby opowiadać o tym wiele, ale w skrócie i bardzo prostym językiem mówiąc chodzi o to, że  pan Ryszard Piegza, obecnie znany na całym świecie artysta rzeźbiarz, twórca instalacji przestrzennych i performer mieszkający od ponad 20 lat w Paryżu zaczął na studiach w latach 80-tych swój pierwszy projekt o powyższej nazwie. Do kręgu zbudowanego na bazie dwunastokąta zapraszał ludzi o różnych uzdolnieniach, a ich prezentacje pozbawione były jakiegokolwiek scenariusza, cała akcja wynikała podczas przedstawienia, a na jej efekty miało wpływ zachowanie zgromadzonych młodych ludzi.


Teraz to my mieliśmy kontynuować kiedyś rozpoczętą ideę. Zatem pierwszego wieczoru niesamowity popis swoich nietypowych zdolności dał uczeń klasy 2a naszego liceum Piotr Przybył. Kto Przybyła zna, pewnie dobrze wie o co chodzi, kto nie - myślę, że komentarz Igora Węglarskiego, ucznia naszej szkoły dokładnie wyjaśni co pokazał Piotrek:  "Występ pana Piotra był bardzo ciekawym widowiskiem. Przedstawiał sztukę tzw. beatboxu, czyli tworzenia rytmicznych dźwięków za pomocą narządów mowy. Demonstrował swoją zaawansowaną technikę w różnych gatunkach muzycznych począwszy od techno do chociażby rocka. Wyjaśnił także istotę beatboxu i zasady w nim obowiązujące. Ponadto zapraszał do wspólnego komponowania i tworzenia nowych utworów."

Na zakończenie swojego występu Piotrek z pomocą wokalistki Kasi Kamińskiej i Maćka Nenemana grającego na basie zaprezentował wszystkim dobrze znany utwór Red Hot Chili Peppers „Californication” i „Explosion”  duetu Kalwi&Remi. Później każdy z widzów mógł spróbować swoich sił w beatboxie na żywo słuchając rad mistrza;).
Drugim punktem programu była spontaniczna sesja fotograficzna wszystkich uczestników wykonana przez Bartka Szmigulskiego, ucznia III LO, który już tydzień wcześniej współpracował  z ODĄ i przygotowywał zdjęcia dla Ryszarda Piegzy. Zdjęcia wcześniej zrobione można było zobaczyć podczas występów Piotrka. Bartek prezentował też w ten sposób swój największy talent i pasję- fotografię. Modelami byli też oczywiście uczniowie naszej szkoły;). Między innymi: Juan Gutierrez, Maciek Neneman, Igor Węglarski, Paulina Sobczyk czy Małgorzata Kopeć. Klub Spirala zakończył spotkanie koncertem łódzkiego zespołu rockowego.

Dzień drugi, sobota 18.12.2010 przyniósł ogromne zaskoczenie i zachwyt organizatorów jak i zebranych. Do galerii przybyło więcej widzów, a głównym punktem programu była prapremiera spektaklu grupy teatralnej O'Tinker's Bar założonej przez absolwentkę naszej szkoły, studentkę filmoznawstwa w Łodzi  – Agnieszkę Pisarek. Członkami grupy są uczniowie naszej szkoły, którzy od początku roku przygotowują spektakl pod tytułem „Upiorne Kołysanki”, którego premiera będzie miała miejsce 7.01.2011 roku o godzinie 17:00 w auli naszej szkoły. Zaproszenia dwuosobowe do zdobycia u członków grupy;) , którymi są:


Agnieszka Pisarek,
Katarzyna Kamińska
Asia Mietelska
Martyna Marusińska
Michał Hubert
Paweł Ożarek
Kuba Pniak.


Spektakl jest otwartą dyskusją ze słuchaczem, prezentuje teatr amatorski w bardzo nowoczesnej i przystępnej dla licealisty formie. Aktorzy w końcu podejmują tematy i dostarczają informacje oraz wzbudzają emocje na tematy, o których zwykłe szkolne przedstawienia nie mówią albo boja się mówić. Występ był krótszą, próbną, nieocenzurowaną wersją tego co nas czeka 7 stycznia i pierwszym prawdziwym wyzwaniem dla młodych artystów. Myślę, że pomógł im się oswoić ze sceną  i widzem, a na słuchaczach wywarł ogromne wrażenie. Serdecznie zapraszam wszystkich, choć trochę wrażliwych na sztukę, na premierę do naszej auli. Wydaje mi się, że pracę O'Tinker's Bar można nazwać jednym z najlepszych osiągnięć naszej szkoły w przeciągu tego półrocza, jak nie ostatniego półtora roku.


Myślę, że najlepiej w tym miejscu będzie zamieścić komentarz opiekunki grupy Agnieszki Pisarek: „Działanie naszego teatru w ramach Grudniowej Zadymy było swego rodzaju zwiastunem pełnowymiarowego spektaklu ("Upiorne Kołysanki") - interaktywną wariacją na wykorzystanych przez nas tekstach. Staramy się wyjść z teatrem do ludzi, pokazać, że poezja nie musi być martwym słowem na kartach podręcznika, że wszystko tak naprawdę zależy od interpretacji - i tę właśnie umiejętność staramy się trenować. Jesteśmy teatrem amatorskim, ale pełnym energii, nowym - ale już zgranym, nastawionym na szczery przekaz i mamy nadzieję, że tak odbiera nas publika. Jako reżyserka i "matka" projektu mogę powiedzieć tylko, że miałam wielkie szczęście, spotykając na swojej drodze tych fantastycznych, bardzo zdolnych ludzi z którymi teraz pracuję. Muszę przyznać otwarcie, że jestem zadowolona z naszego pokazu w ODA i zapraszam serdecznie na premierę w imieniu swoim i całego zespołu”.


W sobotę oraz w niedziele Krąg zamykały występy łódzkich alternatywnych zespołów.


Warte wspomnienia jest też to, że nauczycielki języka angielskiego naszego liceum, pani Jolanta Fogiel i pani Anna Magiera, również zaprezentowały swój talent.  Zobaczyć można było precyzyjnie wykonane haftem obrazy naszych nauczycielek.


Grudniowa Zadyma Artystyczna w piotrkowskiej ODZIE to bez wątpienia jedno z ciekawszych przedsięwzięć artystycznych na jakie trafili uczniowie naszej szkoły. Szkoda, tylko, że tak niewielka grupka ludzi zebrała się, aby wspólnie tworzyć interaktywną, niezależną sztukę. Myślę jednak, że nastroje przedświąteczne oraz śnieg, który nas zaatakował mógł mieć coś wspólnego z tak niską frekwencją ;). Na pewno kolejne, wiosenne edycje cieszyć się będą jeszcze większym powodzeniem i dostarczą podobnych emocji:)


Ania Wadlewska uczennica naszej szkoły, która uczestniczyła w Zadymie komentuje; „Na pewno warto było przyjść, zobaczyć ludzi, którzy reprezentują różne dziedziny sztuki, pasjonują się aktorstwem, czy odnajdują cząstkę siebie w każdym dźwięku. Ze spotkań wiadrami można było wynosić inspiracje”.


Małgorzata Kopeć

 

 

KONTAKT

REKRUTACJA

ZASTĘPSTWA

PLAN LEKCJI

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

DZIAŁ PRZYRODNICZO MATEMATYCZNY

DZIAŁ
HUMANISTYCZNY

DZIAŁ
JĘZYKÓW OBCYCH

DZIAŁ SPORTOWY

DZIAŁ
ARTYSTYCZNO-
KULTURALNY

PLANETARIUM

SZUKAJ