Od 1 września we wszystkich szkołach (z wyjątkiem szkół dla dorosłych) wprowadzono nowe wytyczne dotyczące artykułów spożywczych, które mogą być sprzedawane w szkolnych sklepikach. Większość uczniów ze szkół ponadgimnazjalnym nie zgadza się z tym, jaka decyzja została podjęta przez rząd oraz Ministerstwo Zdrowia. Z tego powodu w ostatni piątek, 11 września 2015 roku przed budynkiem I LO został zorganizowany protest, w którym udział wzięła cała społeczność szkolna.

Główni organizatorzy protestu - Kuba Podgajnik, Adam Miśkiewicz oraz Patryk Stańczyk namawiali nie tylko do głośnego skandowania, ale także do pospisywania petycji do samej marszałek sejmu - Małgorzaty Kidawy-Błońskiej o zmianę ustawy i pozwolenie na sprzedaż normalnych produktów w sklepikach w szkołach ponadgimnazjalnych, które można było kupić wcześniej bez żadnych problemów. Nic dziwnego, że do protestu przyłączyła się również liczna delegacja z IILO, III LO a także z ZSP4. Większość uczniów, którzy uczęszczają do liceów czy techników są już dorośli i mają prawo sami decydować o tym, co chcą zjeść. Brak w szkole kawy, pączka czy batonów spowodował ogromne pustki w sklepikach, z czym do tej pory spotykaliśmy się rzadko. Oprócz okrzyków, uczniowie mieli ze sobą wiele transparentów, z których mogliśmy wyczytać, że "Sklepik szkolny ma być wolny" czy też "Krzysztof Krawczyk też jadł pączki". Na specjalnie ustawionych ławkach kładli jedzenie, którego nie mogą teraz otrzymać w szkole i muszą przynosić je z domów czy też kupować w pobliskich supermarketach.

Warto również dodać, że w miniony poniedziałek, 14 września organizatorzy piątkowego protestu mieli szansę do zaprezentowania swoich poglądów w programie "Uwaga!", a także "Uwaga! Po uwadze". Dzięki temu sprawa zyskała jeszcze większy rozgłos. Nasi koledzy starali się przekazać wszystko to, co najbardziej istotne, jednak sam dziennikarz prowadzący nie pozwolił im na to, aby dokładnie przeczytali samą petycję oraz co tak naprawdę chcą w ustawie zmienić. Chodzi przede wszystkim o szkoły ponadgimnazjalne. Młodsi uczniowie nie powinni być naszym zdaniem włączani do tego tematu, co konsekwentnie w tym programie było próbowane.

Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie po naszej myśli i niedługo będziemy mogli cieszyć się z sukcesu na skalę krajową!

Poniżej podajemy wam linki stron, na których został opisany piątkowy protest oraz dla tych, którzy nie mieli okazji oglądać - link do "Uwaga! Po uwadze" z udziałem Kuby, Adama i Patryka. Zachęcamy również do lajkowania strony 'Razem o kawę i pączki' gdzie systematycznie będą aktualizowane najnowsze informacje dotyczące protestu.

1. http://uwaga.tvn.pl/uwaga-po-uwadze,2680,n/uwaga-po-uwadze-14-09-15,179210.html

2. http://www.epiotrkow.pl/news/Krzysztof-Krawczyk-tez-jadl-paczki-Piotrkowska-mlodziez-daje-rzadowi-czarna-kartke,23190

3. http://www.tvntl.pl/index.php/programy-mainmenu-30/kurier-mainmenu-39/16175-uczniowie-chc-kawy-i-sodkich-buek-w-szkoach

4. https://www.facebook.com/Razem-o-kaw%C4%99-i-p%C4%85czki-612080235600527/timeline/

 

Samorząd Uczniowski.

KONTAKT

REKRUTACJA

ZDALNE NAUCZANIE

ZASTĘPSTWA

PLAN LEKCJI

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

DZIAŁ PRZYRODNICZO MATEMATYCZNY

DZIAŁ
HUMANISTYCZNY

DZIAŁ
JĘZYKÓW OBCYCH

DZIAŁ SPORTOWY

DZIAŁ
ARTYSTYCZNO-
KULTURALNY

PLANETARIUM

SZUKAJ