(Okolice fazy maksymalnej)

 

Pomimo niezbyt optymistycznych prognoz, pogoda pozwoliła nam obserwować i utrwalać przebieg rzadkiego zjawiska.

Spektakl na niebie wzbudził duże zainteresowanie wśród społeczność naszego liceum. Uczniowie wraz z nauczycielami w licznych grupach przybywali przed budynek naszej szkoły, gdzie już tradycyjne ulokowaliśmy nasze stanowiska obserwacyjne. Nasze obserwacje zainteresowały również lokalne media, gościliśmy Telewizję Piotrków.

Do obserwacji używaliśmy trzech teleskopów: szkolnego maksutowa-cassegraina o średnicy zwierciadła 127 mmm, maksutowa-cassegraina o średnicy zwierciadła 90 mmm i refraktora ED z obiektywem o średnicy obiektywu 8 cm, który służył głównie do fotografowania. Obraz Słońca wraz z Księżycem ciekawie wyglądał na kartce papieru rzutowany za pomocą małej lunetki PZO. Mieliśmy do dyspozycji filtry, które pozwalały bezpiecznie spoglądać na Słońce.

Obserwując Słońce przez teleskop z filtrem słonecznym, wyraźnie można było dostrzec, że powierzchnia Słońca zwana fotosferą nie jest jednolicie jasna i ma ziarnistą strukturę (widać to na zdjęciach). Doskonale widoczne były plamy słoneczne z ciemnymi jądrami otoczonymi jaśniejszym półcieniem. Jednak główną uwagę skupiała przemieszczająca się wielka tarcza Księżyca, która w maksymalnej fazie zakryła prawie 40 procent tarczy słonecznej.

Kolejne częściowe zaćmienie Słońca w Piotrkowie Trybunalskim widoczne będzie 29 marca 2025 r., ale będzie znacznie mniej widowiskowe, Księżyc zakryje zaledwie 8 procent tarczy słonecznej.

J. S.

KONTAKT

REKRUTACJA

ZASTĘPSTWA

PLAN LEKCJI

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

DZIAŁ PRZYRODNICZO MATEMATYCZNY

DZIAŁ
HUMANISTYCZNY

DZIAŁ
JĘZYKÓW OBCYCH

DZIAŁ SPORTOWY

DZIAŁ
ARTYSTYCZNO-
KULTURALNY

PLANETARIUM

SZUKAJ