W miniony wtorek (dn. 5.11.2013r.), o godzinie 11.00 oraz 17.00, w naszej szkole odbył się wernisaż wystawy „Mała bitwa grunwaldzka” Tomasza Jaxa Kwiatkowskiego. Tomasz Jaxa Kwiatkowski (ur. 2 sierpnia 1966r, w Warszawie) jest polskim malarzem i karykaturzystą. Podstawą jego twórczości jest malarstwo sztalugowe (olej na płótnie, olej na desce), specjalizuje się w portretach, martwej naturze, pejzażach a także obrazach abstrakcyjnych. Często odnosi się do postaci i wydarzeń historycznych.

Jego pierwszy obraz powstał w 1985r. Niektóre z jego dzieł mają powierzchnię ok. 6m2. Artysta jest mistrzem w naśladowaniu wielkich malarzy m.in. Wojciecha Kossaka, Leonardo da Vinci, Camille Pissarro. Autor ok. 300 obrazów, których część trafiła do Belgii, Szwecji i Australii brał również udział w Międzynarodowej Wystawie Satyrykon 2010. Najbardziej znanym obrazem artysty jest „ Mała bitwa pod Grunwaldem” (2009). Powstające przez dziewięć lat dzieło jest trzy razy mniejsze od pierwowzoru, którym był obraz Jana Matejki. Obliczano, że malarz wykonał ok. 30 mln pociągnięć pędzelkami retuszerskimi, co pozwoliło wiernie odtworzyć postacie. Różniący się kilkoma szczegółami od oryginału obraz wystawiany był w Muzeum Techniki, Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w 2010r., podczas Nocy Muzeów w Mennicy Polskiej w 2011r. oraz Krypcie Wielkich Mistrzów w Kwidzynie w 2012r.

W 1997r. dwa obrazy artysty „Ukryta” i „Górski Staw” uczestniczyły w Aukcji dla Powodzian, organizowanej przez TVP „Moja i Twoja Nadzieja”

Największą jego pracą, powiązaną ze sobą tematycznie, jest wykonanie 14 portretów prezesów Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Artysta współpracuje z miesięcznikiem „Handball Polska” przy tworzeniu ilustracji (portretur) znanych piłkarzy ręcznych i trenerów.

Marysia Rutkowska

KONTAKT

REKRUTACJA

ZASTĘPSTWA

PLAN LEKCJI

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

DZIAŁ PRZYRODNICZO MATEMATYCZNY

DZIAŁ
HUMANISTYCZNY

DZIAŁ
JĘZYKÓW OBCYCH

DZIAŁ SPORTOWY

DZIAŁ
ARTYSTYCZNO-
KULTURALNY

PLANETARIUM

SZUKAJ