NAUKA – PRESTIŻ – PIENIĄDZE

 

Stypendia dla uczniów "Chrobrego"

Helena Dziubecka, Kamil Motyka i Joanna Jurek – troje uczniów I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie zostało laureatami stypendium marszałka województwa.

 

Uczniowie piotrkowskiej szkoły zostali wyróżnieni w ramach siódmej edycji jednorazowych stypendiów naukowych marszałka województwa łódzkiego, w których wyróżniani są uczniowie i studenci z regionu łódzkiego osiągający sukcesy na polu nauki. W tegorocznej edycji do Departamentu Kultury i Edukacji wpłynęło 95 wniosków.

Stypendium I stopnia w wysokości 7 tys. zł dostała Helena Dziubecka, dziś jest już absolwentką “Chrobrego”. W jaki sposób odniosła sukces? - Na pewno trzeba startować w wielu konkursach, odnosić sukcesy, starać się uczestniczyć w jak największej ich liczbie, ponieważ już za sam udział w konkursie międzynarodowym dostaje się punkty, dlatego każde potwierdzenie takiego udziału było dla nas bardzo istotne – mówi.
Sukcesy Heli to sukces w międzynarodowym konkursie matematycznym „Kangur”, uczestnictwo w międzynarodowym obozie matematycznym w Niemczech, udział w II etapie olimpiady matematycznej, wyróżnienie w konkursie Politechniki Warszawskiej, I miejsce (w zeszłym roku) i III miejsce (w tym roku) w konkursie „Internatowa przygoda z matematyką” organizowanym przez Uniwersytet kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Hela chce studiować w Warszawie, czyli Politechnika lub Uniwersytet, zamierza składać papiery na obie uczelnie. Jaki wydział? Matematyka, chociaż Hela zastanawiała się również nad mechatroniką bądź automatyką i robotyką. - Zobaczymy, co z tego wyjdzie – mówi.

Absolwentem „Chrobrego” jest również Kamil Motyka, który otrzyma 5 tys. zł. Największy sukces Kamila to udział w olimpiadzie matematycznej, co gwarantuje mu zwolnienie z egzaminu maturalnego z matematyki i wstęp praktycznie na dowolną uczelnię (o kierunku ścisłym). Kamil może też pochwalić się I miejscem w konkursie „Internetowa przygoda z matematyką”. Jest podwójnym laureatem konkursu AGH, laureatem konkursu Politechniki Łódzkiej, został też wyróżniony w konkursie Politechniki Warszawskiej. Chce studiować informatykę z matematyką na Uniwersytecie Warszawskim.

Joanna Jurek jest z kolei uczennicą I klasy, ona otrzyma 4 tys. zł. Helena i Kamil to umysły ścisłe, sukcesy odnoszą przede wszystkim w matematyce, Joanna z kolei reprezentuje nauki przyrodnicze. - Zawsze lubiłam tę tematykę. Zaczęło się już w gimnazjum, w III klasie był konkurs kuratoryjny z chemii. Teraz są prace badawcze, pomaga mi w tym stypendium umożliwiające współpracę z Uniwersytetem w Warszawie i Polską Akademią Nauk. Takie prace badawcze wysyłamy później na konkursy. Właśnie w tym roku udało mi się zostać laureatem regionalnych, a finalistą ogólnopolskich eliminacji Festiwalu dla Młodych Naukowców E(x)plory.
Joanna nie zamierza raczej studiować medycyny. - Bardziej chemia, biologia i fizyka. Mam już pomysł na nową pracę. W wakacje zobaczymy, co z tego wyjdzie - mówi Joanna.

Źródło: http://www.epiotrkow.pl/news/Stypendia-dla-uczniow-Chrobrego,15137

KONTAKT

REKRUTACJA

ZASTĘPSTWA

PLAN LEKCJI

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

DZIAŁ PRZYRODNICZO MATEMATYCZNY

DZIAŁ
HUMANISTYCZNY

DZIAŁ
JĘZYKÓW OBCYCH

DZIAŁ SPORTOWY

DZIAŁ
ARTYSTYCZNO-
KULTURALNY

PLANETARIUM

SZUKAJ