Dnia 9 stycznia 2013 r. reprezentanci I Liceum im. Bolesława Chrobrego razem z panem Januszem Błaszczykiem wybrali się do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie na uroczystą Galę Szkoły Dialogu. Było to podsumowanie projektu edukacyjnego, realizowanego przez Forum Dialogu Między Narodami w roku 2012. Celem projektu jest poszerzenie wiedzy uczniów na temat obecności od wieków Żydów w Polsce oraz o ich udziale w rozwoju kulturalnym i gospodarczym naszego kraju. Uczniowie biorący udział w projekcie poznawali historię swoich miast, szczególnie zwracając uwagę na obecność przed laty społeczności żydowskiej. Po serii wykładów, prowadzonych przez trenerów Forum Dialogu uczniowie mieli samodzielnie przygotować trasę wycieczki szlakiem żydowskim. 

W ostatniej edycji programu udział wzięło 48 szkół z całej Polski. Pomysły na zaciekawienie lokalnej społeczności obecnością Żydów w ich miastach były bardzo różne - od happeningu po rajdy rowerowe czy piesze wycieczki. Podsumowanie starań wszystkich grup, biorących udział w projekcie i wręczenie nagród uczestnikom nastąpiło 9 stycznia 2013 r podczas Gali Szkoły Dialogu. Swoją obecnością zaszczycili na uroczystości: zastępca Prezydenta Warszawy - Włodzimierz Paszyński, Naczelny Rabin Polski - Michael Schudrich, ambasador Izraela w Polsce - Zvi Rav-Ner, Henryk Wujec - doradca Prezydenta RP ds. społecznych oraz prezes Fundacji Forum Dialogu Między Narodami - Andrzej Folwarczny.

I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego otrzymało tytuł Szkoły Dialogu. Przedstawiciele grupy zaangażowanej w program Szkoły Dialogu, tj: Marlena Krawętek, Adrianna Niciak, Bartłomiej Mrówczyński, Joanna Szewczyk - kl II a, Ewa Pietrusiewicz, Dominika Raszewska - kl II b oraz Katarzyna Białowąs, Karina Fijałkowska i Michał Gaj - kl II f odebrali nagrody za udział w projekcie - dyplomy oraz książki o tematyce polsko-żydowskiej, które zasilą zbiory szkolnej biblioteki. 

Uroczysta gala w Sali Koncertowej Pałacu Kultury i Nauki była zwieńczeniem działalności w projekcie uczniów I LO i zachętą do dalszej pracy, w celu propagowania historii, zarówno dotyczącej społeczności żydowskiej, jak i zagłębiania się w wielokulturową przeszłość naszego miasta. Zdobyta wiedza i umiejętności z pewnością  zaowocują jeszcze większym zainteresowaniem przeszłością wielokulturowego i wielonarodowego miasta, jakim był niegdyś Piotrków Trybunalski. Słowa podziękowania należą się trenerom Forum Dialogu: Stanisławowi Niemojewskiemu i Katarzynie Pietrzak za przygotowanie młodzieży: ciekawe wykłady, cenne wskazówki, które okazały się niezbędne w przygotowaniu wycieczki, a także opiekunowi grupy - panu Januszowi Błaszczykowi za wsparcie i pomoc młodzieży przy projekcie.

Katarzyna Białowąs

KONTAKT

REKRUTACJA

ZASTĘPSTWA

PLAN LEKCJI

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

DZIAŁ PRZYRODNICZO MATEMATYCZNY

DZIAŁ
HUMANISTYCZNY

DZIAŁ
JĘZYKÓW OBCYCH

DZIAŁ SPORTOWY

DZIAŁ
ARTYSTYCZNO-
KULTURALNY

PLANETARIUM

SZUKAJ