W środę 5 stycznia 2014 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbyła się Gala Szkoły Dialogu – ogólnopolskiego projektu edukacyjnego realizowanego przez organizację pozarządową Forum Dialogu Między Narodami. Uroczystość ta zakończyła ubiegłoroczną, szóstą już edycję programu, w ramach którego młodzież z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych odkrywała lokalne dziedzictwo żydowskie. W Gali udział wzięło ponad 1200 osób, wśród których nie zabrakło przedstawicieli I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim w składzie: Katarzyna Białowąs, Karina Fijałkowska i Olga Grabara pod opieką profesora Janusza Błaszczyka. Należy przypomnieć, że piotrkowskie liceum nosi już tytuł Szkoły Dialogu (od 9 stycznia 2013 r.), a jako kontynuator idei projektu otrzymało zaproszenie również na tegoroczną Galę.

Uroczystość pod honorowym patronatem Pierwszej Damy RP Anny Komorowskiej swoją obecnością zaszczycili m.in. sekretarz stanu, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego - Władysław Bartoszewski, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie Stephen Mull, wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy Włodzimierz Paszyński oraz Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz. Warto dodać, że Piotrków Trybunalski był jedynym miastem, które w swoim przemówieniu wymienił Michael Schudrich. Rabin wspominał zorganizowany w naszym mieście w 2008 roku sabbat. Piotrków i jego mieszkańcy wywarli na nim ogromne wrażenie. Z zachwytem opowiadał o gościnności piotrkowian, świetnej organizacji obchodów święta oraz unikatowej architekturze synagogi.

Kiedy część oficjalna dobiegła końca przedstawiciele Forum zaprezentowali filmy najlepiej pokazujące aktywną działalność młodzieży w ramach programu Szkoły Dialogu. Trzeba z dumą podkreślić, że największy entuzjazm na widowni wywołał reportaż o grze miejskiej „Śladami piotrkowskich Żydów” zorganizowany przez uczniów Chrobrego w czerwcu ubiegłego roku.

Po ogłoszeniu i nagrodzeniu tegorocznych zwycięzców konkursu na najlepszy projekt organizatorzy przyznali jeszcze trzy specjalne nagrody. Jedną z nich, za kontynuowanie działań podjętych w ramach projektu „Szkoła Dialogu 2012”, otrzymało I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. Jest to ogromny dowód uznania dla zaangażowanych w program uczniów naszego liceum. Szkoła otrzymała książki, filmy, dyplom oraz gromkie brawa za działania na rzecz dialogu polsko – żydowskiego. To wyróżnienie zachęca do dalszej pracy w celu przywrócenia pamięci o dziedzictwie żydowskim w naszym mieście i pokazuje, że dotychczasowe przedsięwzięcia zostały docenione.

Olga Grabara

KONTAKT

REKRUTACJA

ZASTĘPSTWA

PLAN LEKCJI

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

DZIAŁ PRZYRODNICZO MATEMATYCZNY

DZIAŁ
HUMANISTYCZNY

DZIAŁ
JĘZYKÓW OBCYCH

DZIAŁ SPORTOWY

DZIAŁ
ARTYSTYCZNO-
KULTURALNY

PLANETARIUM

SZUKAJ