Klasa 1d po raz drugi w stolicy - tym razem w Centrum Nauki Kopernik

 

Po obejrzeniu w marcu 2011 rewelacyjnego spektaklu „Romeo i Julia” w Teatrze Buffo oraz zwiedzeniu interesującego Muzeum Geologicznego klasa 1d postanowiła znów odwiedzić Warszawę. Głównym celem zorganizowanej przez klasę 1d wycieczki w dniu 16 czerwca 2011 była właśnie wizyta w Centrum Nauki „Kopernik“ w Warszawie.

Obiekt ten znajduje się na nowocześnie zagospodarowanym Wybrzeżu Kościuszkowskim, mieści się w nowym budynku o oryginalnej bryle. Już początkowa atrakcja w postaci pierwszego w świecie spektaklu teatralnego z udziałem robotów wprawiła uczestników wycieczki w niekłamany podziw dla pomysłowości twórców. Obejrzeliśmy 20-minutową adaptację opowiadania - a jakżeby inaczej - samego Stanisława Lema pt. „O królewiczu Ferrycym i księżniczce Krystali". Tuż przy wejściu znajduje się słynne 16-metrowe wahadło Foucaulta - wprawdzie prawie trzy razy krótsze od najdłuższego (46,5 m, w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie) w Polsce, ale za to wielokrotnie cięższe (242 kg) i nie mniej fascynujące podczas obserwacji. Spędziliśmy tam prawie trzy godziny, zwiedzając wybrane spośród 450 ekspozycji zebranych w sześciu galeriach: świat w ruchu, człowiek i środowisko, strefa światła, re-generacja, korzenie cywilizacji oraz park odkrywców.

Po wyjściu z Centrum udaliśmy się do pobliskiej nowej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w malowniczym otoczeniu tarasów, schodów i wszechogarniającej roślinności odpoczęliśmy od świata nauki i techniki, oglądając z góry efektowną panoramę miasta; oprócz Powiśla, Starego Miasta i prawobrzeżnej Warszawy dobrze widać stamtąd zgrabny most Świętokrzyski oraz budowany właśnie Stadion Narodowy.

Mimo wyczerpującej podróży autokarem do i ze stolicy (korki na remontowanej „gierkówce”) uczestnicy (oprócz klasy 1d udział wzięli również zaprzyjaźnieni uczniowie z klas 1a, 1c oraz 1f)  i opiekunowie (p. Beata Kwiatkowska, brat Maciej Grzelak, p. J@cek St@ńczak & p. Jacek Kozłowski) wyrazili duże zadowolenie z wycieczki.

A. Z.

KONTAKT

REKRUTACJA

ZASTĘPSTWA

PLAN LEKCJI

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

DZIAŁ PRZYRODNICZO MATEMATYCZNY

DZIAŁ
HUMANISTYCZNY

DZIAŁ
JĘZYKÓW OBCYCH

DZIAŁ SPORTOWY

DZIAŁ
ARTYSTYCZNO-
KULTURALNY

PLANETARIUM

SZUKAJ