Sprawozdanie z panelu dyskusyjnego

„Prawda o Zbrodni Katyńskiej na przełomie XX i XXI w.”

W związku z 80. rocznicą Zbrodni Katyńskiej w Łodzi odbył się panel dyskusyjny zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Miał on miejsce 6 marca 2020 roku.

Spotkanie rozpoczęło się otwarciem wystawy „Zbrodnia Katyńska” autorstwa Mileny Romanowskiej i Pawła Kowalskiego. Można ją zobaczyć na Placu Katedralnym im. Jana Pawła II w Łodzi do 23 kwietnia br. Wystawa składa się z 40 paneli, na których w formie fotograficznej zaprezentowano okoliczności i wszystkie aspekty polityczne, które doprowadziły do wymordowania elity narodu polskiego.

Następnie rozpoczął się panel dyskusyjny. Uczestnikami spotkania byli: prof. dr hab. Marian Głosek, który był kierownikiem prac archeologicznych prowadzonych w Katyniu i Miednoje w latach 90. XX wieku, dr Aleksander Gurjanow, który jest pracownikiem Stowarzyszenia „Memoriał” w Moskwie, prof. dr hab. Ireneusz C. Kamiński, który jest prawnikiem reprezentującym Rodziny Katyńskie w procesach przeciwko Federacji Rosyjskiej przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu oraz Rodziny Katyńskie. Całą rozmowę poprowadziła dr Joanna Żelazko, która jest pracownicą Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

Podczas panelu zostały poruszone kwestie wymordowania elity narodu polskiego, procesu ekshumacji zwłok, szukania grobów katyńskich oraz cmentarzy, na jakich pochowane są ofiary Zbrodni Katyńskiej. Pod koniec głos zabrały osoby spokrewnione z ofiarami.

Po zakończeniu panelu goście otrzymali prezenty w postaci dwóch biuletynów IPN: „Młodzież wyklęta” oraz „KOP na straży polskich granic. 1939 – początki konspiracji”. Ponadto na sam koniec spotkania został zorganizowany poczęstunek dla przybyłych.

Anna Lasek

KONTAKT

REKRUTACJA

ZASTĘPSTWA

PLAN LEKCJI

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

DZIAŁ PRZYRODNICZO MATEMATYCZNY

DZIAŁ
HUMANISTYCZNY

DZIAŁ
JĘZYKÓW OBCYCH

DZIAŁ SPORTOWY

DZIAŁ
ARTYSTYCZNO-
KULTURALNY

PLANETARIUM

SZUKAJ