Sprawozdanie z panelu dyskusyjnego
„Prawda o Zbrodni Katyńskiej na przełomie XX i XXI w.”
W związku z 80. rocznicą Zbrodni Katyńskiej w Łodzi odbył się panel dyskusyjny zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Miał on miejsce 6 marca 2020 roku.
Spotkanie rozpoczęło się otwarciem wystawy „Zbrodnia Katyńska” autorstwa Mileny Romanowskiej i Pawła Kowalskiego. Można ją zobaczyć na Placu Katedralnym im. Jana Pawła II w Łodzi do 23 kwietnia br. Wystawa składa się z 40 paneli, na których w formie fotograficznej zaprezentowano okoliczności i wszystkie aspekty polityczne, które doprowadziły do wymordowania elity narodu polskiego.
Następnie rozpoczął się panel dyskusyjny. Uczestnikami spotkania byli: prof. dr hab. Marian Głosek, który był kierownikiem prac archeologicznych prowadzonych w Katyniu i Miednoje w latach 90. XX wieku, dr Aleksander Gurjanow, który jest pracownikiem Stowarzyszenia „Memoriał” w Moskwie, prof. dr hab. Ireneusz C. Kamiński, który jest prawnikiem reprezentującym Rodziny Katyńskie w procesach przeciwko Federacji Rosyjskiej przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu oraz Rodziny Katyńskie. Całą rozmowę poprowadziła dr Joanna Żelazko, która jest pracownicą Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.
Podczas panelu zostały poruszone kwestie wymordowania elity narodu polskiego, procesu ekshumacji zwłok, szukania grobów katyńskich oraz cmentarzy, na jakich pochowane są ofiary Zbrodni Katyńskiej. Pod koniec głos zabrały osoby spokrewnione z ofiarami.
Po zakończeniu panelu goście otrzymali prezenty w postaci dwóch biuletynów IPN: „Młodzież wyklęta” oraz „KOP na straży polskich granic. 1939 – początki konspiracji”. Ponadto na sam koniec spotkania został zorganizowany poczęstunek dla przybyłych.
Anna Lasek