Dzień 11 listopada nie bez powodu zaznaczony jest w kalendarzu czerwoną kartką. Jest to jedno z najbardziej poruszających i najważniejszych  świąt państwowych, gdyż w roku 1918 po 123 latach niewoli Polska wreszcie odzyskała upragnioną niepodległość.

W piątek 9 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji obchodów 94. rocznicy Święta Niepodległości. Międzyklasowy  konkurs pieśni żołnierskich dla pierwszoklasistów oraz występ  szkolnego chóru wprowadziły nas w nastrój pełen patriotyzmu i dumy narodowej. Przedstawione informacje na temat wydarzeń z 11 listopada 1918 roku przypomniały o tym, jak bardzo powinniśmy doceniać i cieszyć się z wolności, odzyskanej po 123 latach niewoli. W ramach naszego przywiązania do barw narodowych, aula została udekorowana odświętnie biało - czerwonymi wstęgami, a nauczyciele i uczestnicy uroczystości obdarowani kotylionami, co jeszcze bardziej podkreśliło wagę narodowego święta.

Oficjalna część artystyczna rozpoczęła się przypomnieniem wydarzeń, związanych ze Świętem Niepodległości. Największy udział w uroczystościach miał jednak chór szkolny, który, wykonując pieśni patriotyczne, idealnie oddał charakter podniosłości tego święta. Pieśni, które zostały przedstawione to m.in.: "Marsz Polonia", "Jeszcze jeden mazur dzisiaj", "Białe róże", "Szara Piechota" czy "Szwoleżerowie". Na koniec chór wykonał ze zgromadzoną publicznością pieśń pt. "My, Pierwsza Brygada”. Nie obyło się bez wzruszeń wśród nauczycieli, jak i uczniów. Święto narodowe to przecież idealny czas do okazywania takich właśnie emocji. Warto podkreślić, iż wspaniałą pracę ze śpiewającymi wykonały: Sylwia Koszacka i Patrycja Karpińska.

Ten, jakże istotny dla Nas – Polaków, dzień  pierwszoklasiści z naszego liceum postanowili uczcić w szczególny  sposób, biorąc udział w konkursie na najlepsze wykonanie pieśni patriotycznej. Z okazji przedsięwzięcia zaproszono szanownych gości: księdza dziekana Andrzeja Chyckiego, ojca superiora Mieczysława Jóźwiaka oraz dyrekcję I Liceum, grono pedagogiczne, innych pracowników szkoły oraz społeczność uczniowską. Pojawili się też przedstawiciele piotrkowskich mediów. Występy uczniów oceniało jury w składzie: ksiądz dziekan Andrzej Chycki, ojciec superior Mieczysław Jóźwiak, dyrektor szkoły Henryk Michalski, Pan Artur Łągwa- nauczyciel języka angielskiego oraz Anna Wadlewska- przedstawicielka młodzieży. Po długich i intensywnych przygotowaniach, dziesiątkach prób i godzinach spędzonych w auli  uczniowie klas pierwszych zaprezentowali się przed publicznością i jury, budząc niezwykłe poruszenie wśród zgromadzonych. Decyzją oceniających konkurs wygrała klasa IC, drugie miejsce zajęła IE, trzecie klasa I D. Gratulujemy jednak wszystkim klasom za wspaniałe występy.

Samorząd Uczniowski i jego opiekunowie pragną podziękować nauczycielom - Panu Adamowi Grelowskiemu i Panu Piotrowi Grelowskiemu za przygotowanie tak pięknej i radosnej uroczystości z okazji obchodów 94. rocznicy Święta Niepodległości.

Anna Famulska

Aleksandra Marzec

KONTAKT

REKRUTACJA

ZDALNE NAUCZANIE

ZASTĘPSTWA

PLAN LEKCJI

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

DZIAŁ PRZYRODNICZO MATEMATYCZNY

DZIAŁ
HUMANISTYCZNY

DZIAŁ
JĘZYKÓW OBCYCH

DZIAŁ SPORTOWY

DZIAŁ
ARTYSTYCZNO-
KULTURALNY

PLANETARIUM

SZUKAJ