Dziesięcioro uczniów z klas pierwszych, pod opieką pana Janusza Błaszczyka podjęło się zorganizowania wycieczki po mieście szlakiem piotrkowskich Żydów. Przygotowania trwały prawie 4 miesiące, a efektem ich pracy jest spacer, na który zostali zaproszeni m.in dyrektor naszego liceum Henryk Michalski, prezydent miasta Krzysztof Chojniaki oraz starosta piotrkowski Stanisław Cubała. Spacer ten odbędzie się już w najbliższy poniedziałek 11.06.2012. Wszyscy zaproszeni spotykają się o godzinie 10.00, pod tablica pamiątkową Ireny Sendler. Zwiedzimy m.in. obręb getta piotrkowskiego, synagogę, zobaczymy również wystawę w piotrkowskim zamku poświęconą Żydom.

Kolejny spacer, na który zapraszamy wszystkich chętnych, odbędzie się 24.06.2012.

Karina Fijałkowska

 

Przypomnijmy, że uczniowie klasy 1a i 1f ,, Chrobrego" uczestniczyli w warsztatach, poznając kulturę żydowską, historię Żydów w Piotrkowie, pozostałości po ich działalności i życiu przed, w trakcie i po II wojnie światowej. Tolerancja to jeden z głównych aspektów czterech spotkań prowadzonych przez Fundację Forum Dialogu Między Narodami. Na pierwszym i drugim spotkaniu zostali wprowadzeni w tematykę zajęć, przedstawiono im najważniejsze zagadnienia dotyczące żydowskiej kultury i tradycji. Celem programu Szkoły Dialogu jest uświadomienie, że historia narodu żydowskiego jest nieodłączną częścią kultury i historii Polski, a także zlikwidowanie uprzedzeń i fałszywych stereotypów, które mogą prowadzić do konfliktów w coraz bardziej wielokulturowym i otwartym społeczeństwie. Chrobrzacy w ramach projektu mieli możliwość przy pomocy i wsparciu trenerów Forum Dialogu odkryć i zapoznać się się z historią naszego miasta, otwarcie dyskutować na tematy dotyczące zrozumienia i przełamywania barier i niechęci wobec innych kultur. Na zajęciach, młodzież miała za zadanie zaplanować czerwcową wycieczkę po Piotrkowie, w czasie której oprowadzą uczniów, rodziców, władze miasta i wszystkich chętnych po miejscach upamiętniających i związanych z narodem żydowskim. Koordynatorem projektu jest p. Janusz Błaszczyk.

Anna Wadlewska i Katarzyna Pabich

KONTAKT

REKRUTACJA

ZASTĘPSTWA

PLAN LEKCJI

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

DZIAŁ PRZYRODNICZO MATEMATYCZNY

DZIAŁ
HUMANISTYCZNY

DZIAŁ
JĘZYKÓW OBCYCH

DZIAŁ SPORTOWY

DZIAŁ
ARTYSTYCZNO-
KULTURALNY

PLANETARIUM

SZUKAJ