Dnia 16 stycznia 2015 roku uczniowie klas I A i II A oraz uczestnicy projektu polsko-izraelskiego pod opieką profesor P. Eweliny Szamburskiej oraz P. Anny Magiery udali się na wycieczkę do Warszawy, której głównym celem było zwiedzenie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Młodzież miała okazję zapoznać się z kulturą narodu żydowskiego obecną na ziemiach polskich początków istnienia naszego państwa.

Wystawa znajduje się w wyróżniającym się, nowoczesnym obiekcie, który jest istotnym elementem architektury Warszawy. Budynek mieści się na terenie byłego getta warszawskiego, gdzie w kwietniu 1943 roku wybuchy pierwsze walki powstańcze. Eksponaty pochodzące z wielu regionów Polski i spoza jej granic zgromadzone są na 4000 m² powierzchni. Najstarsze z nich pochodzą z X w., wiele ma bezcenną wartość i duże znaczenie w historii naszego kraju.

Ekspozycja muzealna została przedstawiona w nowoczesnym stylu poprzez przyrządy multimedialne i ciekawy sposób prezentacji zgromadzonych materiałów. Przyciągająca uwagę forma przekazu urozmaica zwiedzanie czyniąc je interesującym i łatwiejszym w zrozumieniu. Zwiedzający mieli możliwość wejść do wnętrza synagogi, zobaczyć wystrój typowego żydowskiego domu i przespacerować się ulicami XX-wiecznej dzielnicy żydowskiej w Warszawie. Wiele wystaw było interaktywnych – stwarzały one możliwość poznawania informacji w warty uwagi sposób – można było poznać alfabet jidisz, wydrukować zdobione teksty biblijne na prasie drukarskiej oraz określić własną przynależność w życiu społeczności żydowskiej w II RP.

Muzeum jest niewątpliwie warte zwiedzenia - udowadnia, że bez udziału społeczności żydowskiej historia Polski byłaby ułomna i niemożliwa w pełni do zrozumienia. Stanowi ono połączenie nowoczesnego przekazu z wielkimi tradycjami kultury żydowskiej w naszym kraju.

Poza celami edukacyjnymi wycieczkowicze odwiedzili także lodowisko na Stadionie Narodowym.

Wojciech Kacperczyk

KONTAKT

REKRUTACJA

ZASTĘPSTWA

PLAN LEKCJI

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

DZIAŁ PRZYRODNICZO MATEMATYCZNY

DZIAŁ
HUMANISTYCZNY

DZIAŁ
JĘZYKÓW OBCYCH

DZIAŁ SPORTOWY

DZIAŁ
ARTYSTYCZNO-
KULTURALNY

PLANETARIUM

SZUKAJ